No edit summary |
|||
(6 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
β | [[Image:1974emmys.jpg| |
+ | [[Image:1974emmys.jpg|thumb|300px|Left to right, Jerry Nelson, Richard Hunt, Jim Henson, Frank Oz, Caroll Spinney, and Fran Brill accepting their "Outstanding Individual Achievement" awards for ''Sesame Street'' in 1974.]] |
[[Image:2007 daytime emmys.jpg|thumb|300px|Kevin Clash and Elmo arrive at the 2007 Daytime Emmys.]] |
[[Image:2007 daytime emmys.jpg|thumb|300px|Kevin Clash and Elmo arrive at the 2007 Daytime Emmys.]] |
||
[[Image:Daytime-emmy2007.jpg|thumb|300px|Caroll Spinney and Kevin Clash with Oscar and Elmo at the 2007 Daytime Emmys.]] |
[[Image:Daytime-emmy2007.jpg|thumb|300px|Caroll Spinney and Kevin Clash with Oscar and Elmo at the 2007 Daytime Emmys.]] |
||
+ | |||
'''Daytime Emmy Awards''' and nominations that [[Jim Henson]] and the Muppets have received, primarily for ''[[Sesame Street]]'' and ''[[Bear in the Big Blue House]]''. From 2007 on, the children's awards were split off as the '''Children's Programming Emmy Awards''', but they were still awarded on the same night as the main ceremony. <ref>http://www.emmyonline.org/mediacenter/daytime_34th_childrens_noms.html</ref> |
'''Daytime Emmy Awards''' and nominations that [[Jim Henson]] and the Muppets have received, primarily for ''[[Sesame Street]]'' and ''[[Bear in the Big Blue House]]''. From 2007 on, the children's awards were split off as the '''Children's Programming Emmy Awards''', but they were still awarded on the same night as the main ceremony. <ref>http://www.emmyonline.org/mediacenter/daytime_34th_childrens_noms.html</ref> |
||
Line 503: | Line 504: | ||
Kevin Clash was amongst the presenters at the Creative Arts Emmy Awards, held June 17. The "Outstanding Performer" and "Outstanding Children's Animated Program" categories will be awarded at the main Daytime Emmy award ceremonies. |
Kevin Clash was amongst the presenters at the Creative Arts Emmy Awards, held June 17. The "Outstanding Performer" and "Outstanding Children's Animated Program" categories will be awarded at the main Daytime Emmy award ceremonies. |
||
β | At least one nominee, Chris Sassano, wasn't in attendance due to looming deadlines for the 43rd season of ''Sesame Street''.<ref>http://www.nwfdailynews.com/articles/local-51288-world-music.html</ref> |
+ | At least one nominee, Chris Sassano, wasn't in attendance due to looming deadlines for the 43rd season of ''Sesame Street''.<ref>http://web.archive.org/web/20120731182324/http://www.nwfdailynews.com/articles/local-51288-world-music.html</ref> |
'''Won (''[[Sesame Street]]'')''' |
'''Won (''[[Sesame Street]]'')''' |
||
Line 514: | Line 515: | ||
* Outstanding Writing in a Childrenβs Series: Joey Mazzarino, Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro, Luis Santeiro, Belinda Ward, Emily Kingsley, John Weidman |
* Outstanding Writing in a Childrenβs Series: Joey Mazzarino, Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro, Luis Santeiro, Belinda Ward, Emily Kingsley, John Weidman |
||
* Outstanding Performer in a Children's Series: [[Kevin Clash]] as [[Elmo]] |
* Outstanding Performer in a Children's Series: [[Kevin Clash]] as [[Elmo]] |
||
+ | |||
'''Nominated (''[[Sesame Street]]'')''' |
'''Nominated (''[[Sesame Street]]'')''' |
||
* Outstanding Performer in a Children's Series: [[Leslie Carrara-Rudolph]] as [[Abby Cadabby]] |
* Outstanding Performer in a Children's Series: [[Leslie Carrara-Rudolph]] as [[Abby Cadabby]] |
||
Line 527: | Line 529: | ||
'''Nominated (''[[Sid the Science Kid]]'')''' |
'''Nominated (''[[Sid the Science Kid]]'')''' |
||
* Outstanding Children's Animated Program |
* Outstanding Children's Animated Program |
||
+ | |||
+ | ==2013== |
||
+ | '''Won (''[[Sesame Street]]'')''' |
||
+ | * Outstanding Pre-School Children's Series |
||
+ | * Outstanding Performer in a Children's Series: [[Kevin Clash]] as [[Elmo]] |
||
+ | * Outstanding Directing in a Children's Series: [[Ken Diego]], Kevin Clash, Joey Mazzarino, [[Matt Vogel]] |
||
+ | * Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design |
||
+ | * Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing |
||
+ | * Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action |
||
+ | * Outstanding Writing in a Childrenβs Series: Joey Mazzarino, [[Molly Boylan]], [[Annie Evans]], [[Christine Ferraro]], [[Emily Perl Kingsley]], [[Luis Santeiro]], [[Ed Valentine]], [[Belinda Ward]] and [[John Weidman]] |
||
+ | |||
+ | '''Nominated (''[[Sesame Street]]'')''' |
||
+ | * Outstanding Performer in a Children's Series: [[Joey Mazzarino]] as [[Papa Bear]], [[Murray Monster]], [[BlΓΆgg]] and [[Carson Daly|AM Carson Daley]] |
||
+ | * Outstanding Performer in a Children's Series: [[David Rudman]] as [[Cookie Monster]] and [[Two-Headed Monster]] |
||
+ | * Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design |
||
+ | * Outstanding Achievement in Costume Design / Styling |
||
+ | * Outstanding Achievement in Lighting Direction |
||
+ | * Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: [[Paul Rudolph]], [[Bill Sherman]] and [[Joseph Feidler]] |
||
+ | * Outstanding Original Song - Children's and Animation: "[[Belly Breathe]]" |
||
+ | * Outstanding Original Song - Children's and Animation: "[[Elmo the Musical|Elmo the Musical Theme]]" |
||
+ | * Outstanding Original Song - Children's and Animation: "[[Elmo the Musical#guacamole|Queen of Nacho Pichu]]" |
||
+ | * Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control |
||
+ | * Outstanding New Approaches - Enhancement to Daytime Program or Series: ''[[Little Children, Big Challenges: Divorce]]'' |
||
+ | |||
+ | '''Nominated (''[[Pajanimals]]'')''' |
||
+ | * Outstanding Pre-school Series |
||
+ | * Outstanding Directing in a Children's Series: Hugh Martin, Dez McCarthy, Jack Jameson |
||
+ | |||
+ | '''Nominated (''[[Dinosaur Train]]'')''' |
||
+ | * Outstanding Pre-school Animated Program |
||
+ | |||
+ | ==2014== |
||
+ | '''Won (''[[Sesame Street]]'')''' |
||
+ | * Outstanding Pre-School Children's Series |
||
+ | * Outstanding Writing in a Children's Series: [[Joey Mazzarino]], [[Molly Boylan]], [[Annie Evans]], [[Christine Ferraro]], [[Emily Perl Kingsley]], [[Luis Santeiro]], [[Ed Valentine]], [[Belinda Ward]] and [[John Weidman]] |
||
+ | * Outstanding Directing in a Children's Series: [[Kevin Clash]], [[Ken Diego]], Joey Mazzarino, [[Scott Preston]], [[Lisa Simon]], [[Matt Vogel]], [[Nadine Zylstra]] |
||
+ | * Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing |
||
+ | * Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action |
||
+ | * Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action |
||
+ | |||
+ | '''Nominated (''[[Sesame Street]]'')''' |
||
+ | * Outstanding New Approaches - Enhancement to a Daytime Program or Series: ''Sesame Street'' |
||
+ | * Outstanding New Approaches - Enhancement to a Daytime Program or Series: ''[[Little Children, Big Challenges: Incarceration]]'' |
||
+ | * Outstanding Performer in a Children's Series: [[Leslie Carrara-Rudolph]] as [[Lars and Sigrid|Sigrid]], Carrie, Flantine, [[Velvet]] and Old Lady |
||
+ | * Outstanding Performer in a Children's Series: [[Joey Mazzarino]] as [[Stinky the Stinkweed|Stinky]], [[Murray Monster|Murray]] and [[Davy Jones]] |
||
+ | * Outstanding Performer in a Children's Series: [[David Rudman]] as [[Baby Bear]] and [[Cookie Monster]] |
||
+ | * Outstanding Achievement in Lighting Direction |
||
+ | * Outstanding Original Song: "[[The ABCs of Moving You]]" |
||
+ | * Outstanding Original Song: "[[Rhymes with Mando]]" |
||
+ | * Outstanding Achievement in Costume Design / Styling |
||
==Sources== |
==Sources== |
Revision as of 20:31, 2 October 2014
Daytime Emmy Awards and nominations that Jim Henson and the Muppets have received, primarily for Sesame Street and Bear in the Big Blue House. From 2007 on, the children's awards were split off as the Children's Programming Emmy Awards, but they were still awarded on the same night as the main ceremony. [1]
Sesame Street has won 136 awards as of the 2008 ceremony, not including its Lifetime Achievement Award in 2009. Four of the five Outstanding Performer in a Children's Series nominations were for Sesame Street performers in 2009, while all five 2010 and four 2011 nominees were from the series.
Sesame Street won some awards from the Primetime Emmy Awards. While a children's series, Fraggle Rock won at the International Emmy Awards.
1974-1975
Won (Sesame Street):
- Outstanding Individual Achievement in Children's Programming:
1976-1977
Won (Sesame Street):
- Outstanding Individual Achievement in Children's Programming:
1985-1986
Won (Sesame Street):
- Outstanding Children's Series: Dulcy Singer (executive producer), Lisa Simon (producer) (PBS)
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design: Victor DiNapoli (art director), Nat Mongioi (set decorator)
- Outstanding Achievement in Costume Design: Bill Kellard (live actors), Caroly Wilcox, Richard Termine, David Velasquez, Robert Flanagan
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles, Sara Compton, Tom Dunsmuir, Judy Freudberg, Tony Geiss, Emily Perl Kingsley, David Korr, Sonia Manzano, Jeff Moss, Mark Saltzman, Nancy Sans, Luis Santeiro, Cathi Turow
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Dick Weiss, Dave Clark
- Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects: Blake Norton
- Outstanding Achievement in Videotape Editing: Robert J. Emerick (supervising editor), Evamarie Keller (editor)
- Outstanding Individual Achievement in Children's Programming - Directing: Lisa Simon
- Outstanding Individual Achievement in Children's Programming - Directing: Emily Squires
- Outstanding Individual Achievement in Children's Programming - Directing: Jon Stone
Won (Muppet Babies):
- Outstanding Animated Program: Jim Henson (executive producer), Margaret Loesch (executive producer), Lee Gunther (executive producer), Bob Richardson (producer), John Gibbs (director), Jeffrey Scott (writer)
Nominated (Muppet Babies):
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Robert J. Walsh
- Outstanding Film Sound Mixing: Bill Thiederman, Bob Minkler, Lee Minkler
- Outstanding Film Sound Editing: Robert T. Gillis (supervising editor), Allison Cobb (sound effects editor), Michael Tomack (sound effects editor), Michael L. DePatie (sound effects editor), Ron Fedele (sound effects editor), Richard Bruce Elliott (sound effects editor), Richard C. Allen (music editor)
1986-1987
Won (Sesame Street):
- Outstanding Children's Series: Dulcy Singer (executive producer), Lisa Simon (producer)
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles, Cathi Turow, Jeff Moss, Sonia Manzano, Mark Saltzman, Belinda Ward, David Korr, Sara Compton, Tom Dunsmuir, Tony Geiss, Emily Perl Kingsley, Judy Freudberg, Jon Stone, Nancy Sans, Luis Santeiro
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Costume Design: Bill Kellard (live actors), Caroly Wilcox, Kermit Love, Richard Termine, Robert Flanagan, David Velasquez
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Dick Weiss
- Outstanding Directing in Children's Programming: Jon Stone, Lisa Simon, Emily Squires
Won (Muppet Babies):
- Outstanding Animated Program: Jim Henson (executive producer), Margaret Loesch (executive producer), Lee Gunther (executive producer), Bob Richardson (producer), Robert Shellhorn (supervising director), Jeffrey Scott (writer)
1987-1988
Won (Sesame Street):
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles (head writer), Christian Clarke, Sara Compton, Judy Freudberg, Tony Geiss, Emily Perl Kingsley, David Korr, Sonia Manzano, Jeff Moss, Cathi Turow, Mark Saltzman, Nancy Sans, Luis Santeiro, Jocelyn Stevenson, Jon Stone, Belinda Ward, John Weidman
- Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects: Blake Norton (production mixer), Tim Lester (production mixer), Dick Maitland (sound effects)
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design: Victor DiNapoli (art director), Nat Mongioi (set decorator)
- Outstanding Achievement in Costume Design: Bill Kellard (live actors), Kermit Love, Caroly Wilcox, Richard Termine, Jitka Exler, Peter MacKennan, Stephen Rotondaro, Mark Zeszotek
- Outstanding Achievement in Videotape Editing: Robert J. Emerick (supervising editor), Evamarie Keller (editor)
Won (Muppet Babies):
- Outstanding Animated Program: Margaret Loesch (executive producer), Lee Gunther (executive producer), Jim Henson (executive producer), Bob Richardson (supervising producer), John Ahern (producer), Robert Shellhorn (producer)
1988-1989
Awarded on June 24, 1989.
Won (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Costume Design: William Kellard (costume designer/live actors), Caroly Wilcox (costume designer/muppets), Kermit Love (costume designer/muppets), Connie Peterson (costume designer/muppets), Peter MacKennan (costume designer/muppets), Stephen Rotondaro (costume designer/muppets), Mark Zeszotek (costume designer/muppets), Richard Termine (costume designer/muppets)
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Joe Raposo (music director/composer), Jeff Moss (composer), Christopher Cerf (composer), Dave Conner (composer/arranger)
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles (head writer), Nancy Sans (writer), Luis Santeiro (writer), Cathi Turow (writer), Belinda Ward (writer), Sonia Manzano (writer), Jeff Moss (writer), Sara Compton (writer), Judy Freudberg (writer), David Korr (writer), John Weidman (writer), Tony Geiss (writer), Emily Perl Kingsley (writer), Mark Saltzman (writer), Christian Clarke (writer), Jon Stone (writer), Jocelyn Stevenson (writer)
Nominated (Sesame Street:)
- Outstanding Children's Series: Dulcy Singer (executive producer), Lisa Simon (producer), Arlene Sherman (coordinating producer)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Sonia Manzano
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design: Victor DiNapoli (art director), Nat Mongioi (set decorator)
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Jim Tetlow, Bill Berner
Won (Muppet Babies):
- Outstanding Film Sound Mixing: Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell
- Outstanding Film Sound Editing: Al Breitenbach (supervising editor), Ron Fedele (editor), Richard C. Allen (supervising music editor), Steven D. Williams (sound effects editor), Kenneth R. Burton (sound effects editor) (Tied with Pee-Wee's Playhouse.)
Nominated (Muppet Babies:)
- Outstanding Animated Program: Margaret Loesch (executive producer), Jim Henson (executive producer), Bob Richardson (supervising producer), John Ahern (producer), Karen Peterson (director), Rudy Cataldi (director), Al Kouzel (director), Chuck Downs (director), Hank Saroyan (story editor), Sindy McKay (writer), Larry Swerdlove (writer)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Barbara Billingsley
1989-1990
Won (Sesame Street):
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design: Victor DiNapoli (art director), Mike Pantuso (scenic designer), Nat Mongioi (set decorator)
- Outstanding Achievement in Costume Design: Bill Kellard (costume designer: live actors), Caroly Wilcox (costume designer: muppet costumes), Kermit Love (costume designer: muppet costumes), Connie Peterson (costume designer: muppet costumes), Paul Hartis (costume designer: muppet costumes), Peter MacKennan (costume designer: muppet costumes), Stephen Rotondaro (costume designer: muppet costumes), Mark Zeszotek (costume designer: muppet costumes)
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Jim Tetlow, Bill Berner
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Christopher Cerf (composer), Jeff Moss (composer), Tony Geiss (composer), Sarah Durkee (composer), Stephen Lawrence (composer/arranger), Cheryl Hardwick (composer/arranger), Paul Jacobs (composer/arranger), Dave Conner (composer/arranger)
- Outstanding Writing in a Children's Series: Sesame Street: Norman Stiles (head writer), Judy Freudberg (series writer), Cathi Turow (series writer), Nancy Sans (series writer), Tony Geiss (series writer), Luis Santeiro (series writer), Jeff Moss (series writer), Sara Compton (series writer), Belinda Ward (series writer), John Weidman (series writer), Josh Selig (series writer), Emily Perl Kingsley (series writer), David Korr (series writer), Sonia Manzano (series writer), Mark Saltzman (series writer), Jon Stone (series writer)
- Outstanding Achievement in Videotape Editing: Robert J. Emerick (supervising editor), Evamarie Keller (editor)
Nominated (Sesame Street:)
- Outstanding Children's Series: Dulcy Singer (executive producer), Lisa Simon (producer), Arlene Sherman (coordinating producer)
- Outstanding Directing in a Children's Series: Jon Stone, Ted May, Lisa Simon, Emily Squires
1990-1991
Won (Sesame Street):
- Outstanding Children's Series: Dulcy Singer (executive producer), Lisa Simon (producer), Arlene Sherman (coordinating producer)
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles, head writer; Judy Freudberg, Nancy Sans, Tony Geiss, Jeff Moss, Cathi Rosenberg-Turow, David Korr, Belinda Ward, Lou Berger, Josh Selig, Sonia Manzano, Sara Compton, Luis Santeiro, John Weidman, Emily Perl Kingsley, Mark Saltzman, Jon Stone
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Directing in a Children's Series: Emily Squires, Jon Stone, Ted May, Lisa Simon
- Outstanding Achievement in Costume Design: Caroly Wilcox, Mark Zeszotek, Bill Kellard, Peter MacKennan, Connie Peterson, Stephen Rotondaro, Barry Link, Edward G. Christie, Paul Hartis
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Bill Berner
Won (Jim Henson's Mother Goose Stories):
- Outstanding Directing in a Children's Series: Brian Henson, Michael Kerrigan
- Outstanding Achievement in Costume Design: Jacqueline Mills, Jill Thraves
Nominated (Jim Henson's Mother Goose Stories):
- Outstanding Children's Series: Jim Henson (executive producer), Roberta Kurtz (producer)
- Outstanding Writing in a Children's Series: David Angus
1992
Won (Sesame Street):
- Outstanding Children's Series: Lisa Simon (producer), Dulcy Singer (executive producer), Arlene Sherman (coordinating producer)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Lillias White
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing: Robert J. Emerick (supervising editor), Evamarie Keller (editor) (Sole nomination.)
- Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects: Blake Norton (mixer), Tim Lester (mixer), Dick Maitland (sound effects) (Sole nomination.)
Nominated (Sesame Street)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Sonia Manzano
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design: Nat Mongioi (set decorator), Victor DiNapoli (art director), Mike Pantuso (scenic designer), Bob Phillips (art director)
- Outstanding Achievement in Costume Design: Stephen Rotondaro, Mark Zeszotek, Laurent Linn, Paul Hartis, Peter MacKennan, Caroly Wilcox, Connie Peterson
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Sarah Durkee, Stephen Lawrence, Christopher Cerf, Dave Conner, Jeff Moss, Tony Geiss, Cheryl Hardwick, Paul Jacobs
- Outstanding Directing in a Children's Series: Lisa Simon, Jon Stone, Ted May, Emily Squires
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles (head writer), Nancy Sans, Judy Freudberg, Tony Geiss, Sonia Manzano, Cathi Turow, Belinda Ward, Lou Berger, David Korr, Josh Selig, Jeff Moss, John Weidman, Sara Compton, Luis Santeiro, Molly Boylan, Emily Perl Kingsley, Mark Saltzman, Jon Stone
1993
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Children's Series: Arlene Sherman (coordinating producer), Lisa Simon (producer), Dulcy Singer (executive producer)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Jerry Nelson
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design: Victor DiNapoli (production designer), Bob Phillips (art director), Mike Pantuso (art director), Nat Mongioi (set decorator) (tied with Where in the World Is Carmen Sandiego.)
- Outstanding Achievement in Costume Design: Bill Kellard, Connie Peterson, Laurent Linn, Mark Zeszotek, Fred Buchholz, Paul Hartis, Peter MacKennan, Stephen Rotondaro
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Bill Berner
- Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects: Tim Lester (mixer), Dick Maitland (sound effects), Blake Norton (mixer)
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing: John Tierney (editor), Linda Long (editor), Evamarie Keller (editor), Robert J. Emerick (supervising editor)
- Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control: Frank Biondo (electronic camera), Dick Sens (senior video), Dave Driscoll (electronic camera), Ralph Mensch (technical director)
- Outstanding Achievement in Writing in a Children's Series: Ian Ellis James, Sara Compton, Joey Mazzarino, Cathi Turow, Molly Boylan, Sonia Manzano, Tony Geiss, Jon Stone, John Weidman, Belinda Ward, Emily Perl Kingsley, Lou Berger, David Korr, Judy Freudberg, Josh Selig, Mark Saltzman, Jeff Moss, Luis Santeiro, Nancy Sans, Norman Stiles
- Outstanding Directing in a Children's Series: Ted May, Lisa Simon, Jon Stone, Emily Squires
1994
Winner (Sesame Street)
- Outstanding Children's Series: Arlene Sherman (coordinating producer), Lisa Simon (supervising producer), Michael Loman (executive producer), Yvonne Hill-Ogunkoya (producer)
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design: Bob Phillips (art director), Mike Pantuso (scenic designer), Pete Ortiz (scenic designer), Michael J. Kelley (set decorator), Nat Mongioi (set decorator), Victor DiNapoli (production designer)
- Outstanding Achievement in Costume Design: Fred Buchholz, Edward G. Christie, Bill Kellard, Rollin Krewson, Laurent Linn, Peter MacKennan, Connie Peterson, Terry Roberson, Stephen Rotondaro, Mark Ruffin, Carlo Yannuzzi, Mark Zeszotek (PBS)
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Bill Berner
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing: Evamarie Keller, Robert J. Emerick, John Tierney
- Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control: Ralph Mensch, Dave Driscoll, Dick Sens, Frank Biondo
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles, Lou Berger, Molly Boylan, Sara Compton, Judy Freudberg, Tony Geiss, Ian Ellis James, Emily Perl Kingsley, David Korr, Sonia Manzano, Joey Mazzarino, Nancy Sans, Luis Santeiro, Josh Selig, Jon Stone, Cathi Turow, Belinda Ward, John Weidman. (Tied with Disney Channel show Adventures in Wonderland.)
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Sarah Durkee, Christopher Cerf, Tony Geiss, Robby Merkin, Paul Jacobs, Dave Conner, Jeff Moss, Stephen Lawrence
- Outstanding Directing in a Children's Series: Jon Stone, Ted May, Lisa Simon, Emily Squires
- Outstanding Performer in a Children's Series: Ruth Buzzi
1995
Winner (Sesame Street)
- Outstanding Pre-School Children's Series: Lisa Simon (supervising producer), Arlene Sherman (coordinating producer), Michael Loman (executive producer), Yvonne Hill-Ogunkoya (producer)
- Outstanding Directing in a Children's Series: Ted May, Jon Stone, Lisa Simon, Emily Squires
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing: Robert J. Emerick, Evamarie Keller, John Tierney
Nominated (Sesame Street)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Martin P. Robinson
- Outstanding Achievement in Costume Design: Carlo Yannuzzi, Mark Ruffin, William Kellard, Larry Jameson, Terry Roberson, Fred Buchholz, Goran Sparrman, Laurent Linn, Mark Zeszotek, Stephen Rotondaro, Connie Peterson, Rollin Krewson, Ann Marie Holdgruen, Peter MacKennan, Edward G. Christie, Tom Newby
- Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects: Dick Maitland (sound effects), Blake Norton (audio mixer), Tim Lester (audio mixer)
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Christopher Cerf, Stephen Lawrence, Dave Conner, Robby Merkin, Gail 'Sky' King, Paul Jacobs, Sarah Durkee, Tony Geiss, Jeff Moss
- Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control: Dick Sens (video), Ralph Mensch (technical director), Frank Biondo (electronic camera)
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Bill Berner, Mitchell Bogard
- Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design: Bob Phillips (art director), Nat Mongioi (set decorator), Mike Pantuso (scenic designer), Victor DiNapoli (production designer), Pete Ortiz (scenic designer)
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles, Lou Berger, Molly Boylan, Sara Compton, Christine Ferraro, Judy Freudberg, Tony Geiss, Ian Ellis James, Emily Perl Kingsley, David Korr, Sonia Manzano, Joey Mazzarino, Jeff Moss, Adam Rudman, Nancy Sans, Luis Santeiro, Josh Selig, Jon Stone, Cathi Turow, Belinda Ward, John Weidman, Mo Willems
1996
Nominated (Sesame Street)
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Jeff Moss (composer), Paul Jacobs (composer), Stephen Lawrence (composer), Tony Geiss (composer), Christopher Cerf (composer), Sarah Durkee (composer), Dave Conner (composer), Gail 'Sky' King (composer), Danny Epstein (arranger), Robby Merkin (music director)
- Outstanding Art Direction/Set Direction/Scenic Design: Nat Mongioi (set decorator), Pete Ortiz (scenic designer), Mike Pantuso (scenic designer), Victor DiNapoli (production designer), Bob Phillips (art director)
- Outstanding Costume Design or Costuming: Fred Buchholz, Rollin Krewson, Goran Sparrman, Edward G. Christie, Ann Marie Holdgruen, Mark Zeszotek, Connie Peterson, Stephen Rotondaro, Terry Roberson, Larry Jameson, William Kellard, Carlo Yannuzzi, Lara MacLean, Tom Newby, Mark Ruffin
- Outstanding Directing in a Children's Series: Gary Shimokawa, Steve Feldman, Emily Squires, Ted May, Lisa Simon, John Ferraro
- Outstanding Achievement in Lighting Direction: Bill Berner
- Outstanding Writing in a Children's Series: Norman Stiles, John Weidman, Lou Berger, Belinda Ward, Cathi Turow, Ian Ellis James, Adam Rudman, Nancy Sans, Sonia Manzano, Joey Mazzarino, Mo Willems, Emily Perl Kingsley, Christine Ferraro, David Korr, Jeff Moss, Judy Freudberg, Josh Selig, Sara Compton, Molly Boylan, Luis Santeiro, Tony Geiss
1997
Elmo and Rosie O'Donnell present the nominations for "Outstanding Children's Series."
Won (Sesame Street):
- Outstanding Pre-School Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Music Direction and Composition
- Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
- Outstanding Writing in a Children's Series
- Outstanding Art Direction/Set Direction/Scenic Design
- Outstanding Achievement in Costume Design/Styling
- Outstanding Sound Mix - Special Class
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Sound Editing - Special Class
- Outstanding Original Song
- Outstanding Hair Styling
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash
1998
Won (Sesame Street):
- Outstanding Pre-School Series
1999
Won (Sesame Street):
- Outstanding Costume Design / Styling
- Outstanding Multiple Camera Editing
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Writing in a Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Art Direction / Set Decoration / Scenic Design
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Music Direction and Composition
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Caroll Spinney (Oscar the Grouch, Big Bird)
- Outstanding Sound Editing
- Outstanding Sound Mixing
2000
Won (Sesame Street):
- Outstanding Pre-School Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Art Direction / Set
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Hairstyling
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Makeup
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
- Outstanding Achievement in Sound
- Outstanding Achievement in Sound Mixing
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
- Outstanding Writing in a Children's Series
2001
Won (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Writing in a Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Art Direction / Set
- Outstanding Achievement in Hairstyling
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Makeup
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
- Outstanding Achievement in Sound Mixing
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
2002
Won (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
- Outstanding Achievement in Sound Mixing - Special Class
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Writing in a Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Art Direction / Set Decoration / Scenic Design
- Outstanding Achievement in Hairstyling
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
2003
Wayne Brady performs a medley of songs from Mister Rogers' Neighborhood with Elmo, Zoe, Grover, Rosita and Big Bird as a tribute to Fred Rogers' passing at the 30th Annual ceremony.
Throughout the show, he introduces the top 10 moments in daytime television, which included the Sesame Street cast talking about Mr. Hooper's death, in Episode 1839.
Won (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Main Title Design
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Writing in a Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Art Direction / Set
- Outstanding Achievement in Makeup
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash
Nominated (Bear in the Big Blue House):
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling: Paul Andrejco, Lara MacLean, Anney McKilligan, Andrea Detwiler, Vanessa Gifford
- Outstanding Directing in a Children's Series: Mitchell Kriegman, Dean Gordon, Tom Guadarrama
- Outstanding Performer in a Children's Series: Lynne Thigpen as Luna
2004
Held in Radio City Music Hall, the Sesame Street Muppets appeared on stage, performing "Sing" with several celebrities, followed by a montage of celebrity appearances, celebrating the show's 35th anniversary.
The performance featured Big Bird, Cookie Monster, Zoe, Grover, Rosita, Oscar the Grouch, Elmo and the Count, with Al Roker, Alex Trebek, Jane Pauley, Paige Davis, Lorenzo Lamas, Meredith Vieira, Emeril Lagasse and Drake Mogenstyn.
Won (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Sound Mixing
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Pre-School Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Art Direction / Set Decoration / Scenic Design
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
- Outstanding Performer in a Children's Series: David Rudman (Baby Bear)
- Outstanding Writing in a Children's Series
Won (Bear in the Big Blue House):
- Outstanding Directing in a Children's Series: Mitchell Kriegman and Dean Gordon
Nominated (Bear in the Big Blue House):
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Writing in a Children's Series: Andy Yerkes, Claudia Silver, Doug Cordell, P. Kevin Strader
2005
Kermit and Miss Piggy reported on the red carpet of the Emmys, for The Tony Danza Show. In the segment, they met Susan Lucci (All My Children), Rachel Ray (30 Minute Meals), LeVar Burton (Reading Rainbow), Lisa Rinna (Days of our Lives) and Harry Hamlin, Alex Trebek (Jeopardy), and Aretha Franklin, among others.
Won (Sesame Street):
- Outstanding Performer in a Children's Series (Kevin Clash)
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Achievement in Art Direction / Set Decoration / Scenic Design
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
- Outstanding Original Song: "Baby, You're So Smart" (Tony Geiss)
- Outstanding Original Song: "Things Change"
- Outstanding Original Song: "Who Will Be My Friend?"
- Outstanding Achievement in Sound Mixing
- Outstanding Writing in a Children's Series
2006
Lifetime Achievement Award: Caroll Spinney (YouTube)
Won (Sesame Street):
- Outstanding Achievement in Art Direction / Set Decoration / Scenic Design
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Music Direction And Composition
- Outstanding Performer In A Children's Series (Kevin Clash)
- Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation
- Outstanding Writing In A Children's Series
- Outstanding Pre-School Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Directing In A Children's Series
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic Camera / Video
2007
Elmo and Tyra Banks presented the winners of the "Children's Emmy Awards" (newly separated as their own award show), which were handed out the night prior. (transcript)
Won (Sesame Street):
- Outstanding Performer In A Children's Series (tie): Kevin Clash as Elmo (transcript), and Caroll Spinney as Oscar the Grouch (transcript)
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling: Bill Kellard, Terry Roberson, Rollie Krewson, Sarah Luraschi, Jason Weber, Andrea Detwiler, Michelle Hickey, Jane Pien, Polly Smith, Anney McKilligan, Heather Asch, Chelsea Carter, Paul Hartis
- Outstanding Directing In A Children's Series: Ted May, Emily Squires, Victor Dinapoli, Ken Diego, Lisa Simon, Jim Martin, Kevin Clash, Nadine Zylstra
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing: Robert J. Emerick, Selbern Narby, John Tierney, Chris Reinhart
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Mike Renzi, Dave Conner, Danny Epstein
- Outstanding Pre-School Children's Series: Carol-Lynn Parente (executive producer), Kevin Clash (co-executive producer), April Chadderdon (line producer), Melissa Dino (producer), Tim Carter (producer), Crystal Whaley (producer)
- Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation: Blake Norton, Bob Schott, Jim Czak, Dick Maitland
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Writing In A Children's Series: Lou Berger (head writer), Judy Freudberg (head writer), Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro, Tony Geiss, Emily Perl Kingsley, Joey Mazzarino, Luis Santeiro, Belinda Ward, John Weidman
2008
Presenters on the broadcast of this June 13 awards show included Caroll Spinney and Oscar the Grouch.
Won (Sesame Street):
- Outstanding Pre-School Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
- Outstanding Writing in a Children's Series
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Original Song in a Children's / Animated Series: "Get Up, Get Out!"
- Outstanding Original Song in a Children's / Animated Series: "See the Signs" (Mark Radice)
- Outstanding Achievement in Main Title Design
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Makeup
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic Camera / Video Control
2009
Fran Brill and Zoe appeared at the 36th Annual Daytime Emmy Nomination Party, on May 14.
Big Bird, Elmo, Cookie Monster, Gordon, Bob, Maria, Luis, Abby Cadabby, Dorothy, Zoe, Chris, Telly, and Oscar the Grouch performed a medley of songs on the awards broadcast to celebrate the 40th anniversary. Sandra Oh presented the Lifetime Achievement Award. The broadcast opened with Oscar working at the will call window of the theater, denying admission to Gordon and Elmo to the ceremony, but allowing actor Erik Estrada to enter without a ticket. Just as everyone is about to leave the stage, Cookie Monster steals the award and says to the Academy that not only is the award a great honor... "IT DELICIOUS!" He proceeds to start to eat the award, commenting that "it taste better than Latin Grammy!"
Big Bird is also mentioned and shown in a clip during the opening number of the ceremony.
Lifetime Achievement Award:
- Sesame Street
Won (Sesame Street):
- New Approaches - Daytime Children's: Sesame Street
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
Nominated (Sesame Street): [2]
- Outstanding Performer in a Children's Series: Chris Knowings (Chris Robinson)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Martin P. Robinson (Telly Monster)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Leslie Carrara-Rudolph (Abby Cadabby)
- Outstanding Pre-School Children's Series: Sesame Street
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "Elmo's Ducks" (Mark Radice, Luis Santeiro)
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "I Don't Wanna Be a Prince" (Tony Geiss)
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "The Addition Expedition" (Russell Velazquez, Annie Evans, Belinda Ward)
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic Camera / Video
- Outstanding Writing in a Children's Series
Muppet-related Nomination:
- Outstanding Original Song - Main Title and Promo: "I Believe," performed by Kermit the Frog in the 2009 Macy's Thanksgiving Day Parade
2010
Won (Sesame Street):
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Joey Mazzarino (Stinky, Murray and BlΓΆgg)
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Individual Achievement in Animation: Peter de Sève (character designer) for Abby's Flying Fairy School
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Writing in a Children's Series
Nominated (Sesame Street):
- Outstanding Performer in a Children's Series: Caroll Spinney (Big Bird)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Chris Knowings (Chris)
- Outstanding Performer in a Children's Series: David Rudman (Baby Bear)
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "Song About Elmo" (Mark Radice, Belinda Ward)
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic Camera / Video Control
Nominated (Sid the Science Kid):
- Outstanding Children's Animated Program
- Outstanding Special Class Animated Program: "Getting A Shot: You Can Do It!"
2011
Won (Sesame Street)
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash (Elmo)
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Directing in a Children's Series
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "What I Am" (Bill Sherman, Chris Jackson)
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic Camera / Video Control
Nominated (Sesame Street)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Caroll Spinney as Oscar the Grouch
- Outstanding Performer in a Children's Series: Leslie Carrara-Rudolph as Abby Cadabby
- Outstanding Performer in a Children's Series: Eric Jacobson as Grover and Iron Monster
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "I Wonder" (Molly Boylan, Adam Schlesinger)
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "Rakhi Road" (Chris Jackson)
- Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation
- Outstanding Writing in a Children's Series
Nominated (Sid the Science Kid)
- Outstanding Children's Animated Program
Nominated (Dinosaur Train)
- Outstanding Children's Animated Program
- Outstanding Writing in Animation
2012
Oscar the Grouch and Anderson Cooper introduced the show. Oscar, claiming he's only appearing because Elmo was booked, sings "What's So Great About Daytime?"
Kevin Clash was amongst the presenters at the Creative Arts Emmy Awards, held June 17. The "Outstanding Performer" and "Outstanding Children's Animated Program" categories will be awarded at the main Daytime Emmy award ceremonies.
At least one nominee, Chris Sassano, wasn't in attendance due to looming deadlines for the 43rd season of Sesame Street.[3]
Won (Sesame Street)
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Directing in a Children's Series: Joey Mazzarino, Kevin Clash, Nadine Zylstra, Ken Diego, Scott Preston, Matt Vogel
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing: Tim Carter, Todd James, Jesse Averna, John Tierney
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action: Chris Prinzivalli, Michael Barrett, Michael Croiter, Jorge Muelle, Chris Sassano, Dick Maitland
- Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action: Chris Prinzivalli, Michael Croiter, Michael Barrett, Dick Maitland
- Outstanding Achievement in Technical Direction / Electronic Camera / Video Control: Tom Guadarrama, James Meek, Frankie Biondo, Jerry Cancel, Shaun Harkins
- Outstanding Writing in a Childrenβs Series: Joey Mazzarino, Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro, Luis Santeiro, Belinda Ward, Emily Kingsley, John Weidman
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash as Elmo
Nominated (Sesame Street)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Leslie Carrara-Rudolph as Abby Cadabby
- Outstanding Performer in a Children's Series: Caroll Spinney as Big Bird
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "Don't Give Up"
- Outstanding Special Class Directing: Kevin Clash
- Outstanding Special Class Writing: Christine Ferraro
- Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Nominated (Sid the Science Kid)
- Outstanding Children's Animated Program
2013
Won (Sesame Street)
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Performer in a Children's Series: Kevin Clash as Elmo
- Outstanding Directing in a Children's Series: Ken Diego, Kevin Clash, Joey Mazzarino, Matt Vogel
- Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action
- Outstanding Writing in a Childrenβs Series: Joey Mazzarino, Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro, Emily Perl Kingsley, Luis Santeiro, Ed Valentine, Belinda Ward and John Weidman
Nominated (Sesame Street)
- Outstanding Performer in a Children's Series: Joey Mazzarino as Papa Bear, Murray Monster, BlΓΆgg and AM Carson Daley
- Outstanding Performer in a Children's Series: David Rudman as Cookie Monster and Two-Headed Monster
- Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Achievement in Music Direction and Composition: Paul Rudolph, Bill Sherman and Joseph Feidler
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "Belly Breathe"
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "Elmo the Musical Theme"
- Outstanding Original Song - Children's and Animation: "Queen of Nacho Pichu"
- Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
- Outstanding New Approaches - Enhancement to Daytime Program or Series: Little Children, Big Challenges: Divorce
Nominated (Pajanimals)
- Outstanding Pre-school Series
- Outstanding Directing in a Children's Series: Hugh Martin, Dez McCarthy, Jack Jameson
Nominated (Dinosaur Train)
- Outstanding Pre-school Animated Program
2014
Won (Sesame Street)
- Outstanding Pre-School Children's Series
- Outstanding Writing in a Children's Series: Joey Mazzarino, Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro, Emily Perl Kingsley, Luis Santeiro, Ed Valentine, Belinda Ward and John Weidman
- Outstanding Directing in a Children's Series: Kevin Clash, Ken Diego, Joey Mazzarino, Scott Preston, Lisa Simon, Matt Vogel, Nadine Zylstra
- Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
- Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action
Nominated (Sesame Street)
- Outstanding New Approaches - Enhancement to a Daytime Program or Series: Sesame Street
- Outstanding New Approaches - Enhancement to a Daytime Program or Series: Little Children, Big Challenges: Incarceration
- Outstanding Performer in a Children's Series: Leslie Carrara-Rudolph as Sigrid, Carrie, Flantine, Velvet and Old Lady
- Outstanding Performer in a Children's Series: Joey Mazzarino as Stinky, Murray and Davy Jones
- Outstanding Performer in a Children's Series: David Rudman as Baby Bear and Cookie Monster
- Outstanding Achievement in Lighting Direction
- Outstanding Original Song: "The ABCs of Moving You"
- Outstanding Original Song: "Rhymes with Mando"
- Outstanding Achievement in Costume Design / Styling
Sources
- β http://www.emmyonline.org/mediacenter/daytime_34th_childrens_noms.html
- β "National Academy of Television Art and Sciences Announces the 36th Annual Daytime Entertaiment Emmy Awards Nominations", http://www.emmyonline.org/ May 14, 2009.
- β http://web.archive.org/web/20120731182324/http://www.nwfdailynews.com/articles/local-51288-world-music.html
- O' Neil, Thomas. The Emmys. Penguin: 1992.